Odkud pozoruji?

— Pozorovatelna a její lokalita —

Moje pozorovatelna se nachází na střešní terase, ze které mám velmi dobrý výhled na východní až jihovýchodní obzor, přičemž i jih je viditelný sice již přes střechu, ale stále naprosto bez problémů. Zatím jsem nezaznamenal žádný problém s tím, že jsou okolo střechy a betonové plochy, na chvění vzduchu se to totiž projevuje minimálně, možná je to i výškou plochy nad terénem. V dané oblasti se sice bohužel potýkám se značným světelným znečištěním přímo v areálu zástavby i obce samotné (jak je vidět v hlavičce na fotografii v této části stránek) a i když to velký vliv na kontrast obrazu v planetární astrofotografii nemá, na DSO to tady zkrátka moc není. Pořád je to ale pocitově lepší, než v Praze. Velkou výhodou je pro mě hlavně to, že mohu nechávat vybavení v "pohotovostním" a vytemperovaném stavu venku a nemusím vše skládat, jak to bylo u mě dříve nutností. Je to ten největší krok oproti minulým létům, kdy jsem také musel kvůli každému pozorování dojíždět přes hodinu cesty na místo s technikou. U fotografování planet je nutné si na podmínky počkat, četnost pozorování je, zdá se jeden z nejdůležitějších aspektů - jednou to prostě vyjde...

Obec Břežany II. je situována v okrese Kolín, nedaleko Českého Brodu. Oblast celé obce se nachází na kraji Středolabské tabule v nadmořské výšce 258 m n. m. , převážně tedy v rovinatém terénu. Dlouhodobým sledováním větrů, které vanou většinou od západu, se mi podařilo definovat specifické meteorologické podmínky, kdy zde vzniká příznivé laminární proudění vhodné pro fotografování objektů Sluneční soustavy v detailních záběrech.

- Automatická meteostanice Břežany II. (IBEANY 7) -

Tato poloprofesiální meteostanice s relativně přesnými čidly, která bude později doplněna kamerou na sledování skrytého západního obzoru, je nyní používána pro lepší pochopení přidružených meteorologických podmínek v této lokalitě a jejich závislosti na seeingu. Nejsem už tudíž vůbec závislý na samotném zápisu, ale naopak na zpětném posouzení meteorologických podmínek...

Nově, přesněji tedy od 7. 7. 2020 12:00 SELČ, zaznamenávám podmínky přímo z instalované meteorologické stanice pro obec Břežany II. Pro případné predikce a zaznamenávání podmínek jsou data archivována. Pro přístup můžete použít přímo odkaz na WeatherUnderground, nebo instalovat aplikaci na Google Play a najít meteostanici pomocí přiděleného kódu IBEANY7. Výhodou je okamžitý náhled místních podmínek a přesnější predikce počasí. V současné době probíhá kalibrace přepovědí a UV čidel.

- Vybavení -

Čím pozoruji a fotografuji?


Popíšu zde tedy také dále v obrazech optickou část mého vybavení - objektivy, bez kterých bych nemohl vykonávat ani vizuální pozorování, ani fotografické seance. Volil jsem co nejlepší kvalitu optiky s ohledem na kontrast, protože to je při tomto oboru astronomie velmi důležité... Zároveň v následujícím přehledu neuvádím záměrně mé fotografické objektivy ani DSLR, protože je primárně používám na denní účely, i když je pár astrofotografií, které jsem s nimi pořídil.

Další nutnost pro fotografování je odpovídající médium - tedy pro můj účel samozřejmě CMOS kamera, která má rychlé vyčítání fps, vysokou QE (citlivost) a možnost ukládání v bezztrátovém kodeku při odpovídajícím rozlišení vzhledem k použité sestavě a daným podmínkám.

Také bez fotografické, paralaktické montáže, která sleduje pohyb oblohy, se neobejdeme, já osobně jsem si mezi všemi vybral Skywatcher EQ 8 SS, která vyhovuje díky stavbě a univerzálnosti mým nejvyšším požadavkům.

Skywatcher EQ8 SS v.1
Skywatcher EQ8 SS v.1

Paralaktická, těžká montáž s naváděcím GOTO systémem a vstupem pro autoguider. Osvědčená kvalita s novými převody a větší univerzálností. Hladký a přesný chod, dostačující nosnost. Na tripodu Altair Starbase pro lepší přenosnost.

Použití: V současné době moje primární montáž pro většinu pozorování a fotografických úloh.

Kowa 8x30 YF
Kowa 8x30 YF

Triedr malých rozměrů a parametrů, nicméně velmi slušného výkonu a brilantního obrazu, dosahující za velmi dobrou cenu vlastností high - end binokulárů. Pole je mírně sklenuté, ale neruší a obraz je dobře barevně korigován.

Použití: okamžitá přehlídka oblohy, vyhledávání planet v blízkosti Slunce, kontrola měsíčků Jupitera, výletní triedr.

Tento triplet jsem koupil z Německa jako logické vyústění potřeby většího průměru pro pozorování a fotografování. Apochromát to určitě je, ale do high - end třídy ale určitě nepatří. Na vizuální pozorování je ovšem vynikající.

Použití: Sekundární přístroj, primárně pro fotografování Slunce, Měsíce a planet. S rovnačem i fotografování DSO.

ASI 533 MMC
ASI 533 MMC

V současnosti zřejmě nejlepší kamerka pro fotografování planet. Vysoká citlivost, rychlost a minimální vyčítací šum.

Použití: Většina fotografických úloh, při fotografování detailů různých objektů.

Barevná chazená kamerka pro fotografování DSO. Zatím ji mám krátce. Ale její parametry mě přesvědčili ke koupi jako takové. Budu dále testovat.

Je samozřejmě také další velké množství fotografických a vizuálních doplňků, které fotografa a pozorovatele posouvají vždy o kousek dál. Může se jednat o filtr, reduktor, závaží, nebo nový barlow a danou sestavu a výsledek to může změnit. Asi nemá cenu se o tom dále rozepisovat jak je to u mě, každý má totiž svou cestu, která se postupem času mění....

Je jasné, že potřebujeme v první řadě dalekohled se kterým je možné bez problémů dosáhnout většího zvětšení, zároveň při dobrém kontrastu a minimální barevné vadě. Na různé planety a objekty potřebujeme různá zvětšení, ale vždy rozhoduje aktuální seeing. Pokusím se zde rozebrat dalekohledy z mého pohledu vhodné k pozorování a fotografování planet, které jsou ještě poměrně cenově dostupné. Účelem není napsat dogma jak má který přístroj vypadat a jaký přístroj je nejlepší na planety, jednoduše proto, že dnes je na trhu opravdu nepřeberné množství přístrojů, které je možné použít třeba i lépe než ty v mém seznamu. Jedná se o mé osobní uživatelské zkušenosti s dalekohledy Sky Watcher a Celestron. Doporučuji zkusit i bazarové nabídky, dalekohled je pořád brán jako věc na zakázku a tudíž to není levná záležitost. Někomu k pozorování stačí i obyčejný achromát, někdo potřebuje velký průměr, vždy je to záležitost osobních - tudíž velmi subjektivních preferencí. Podle dlouhodobých zkoumání a předpokladů jsou optimální zrcadlové dalekohledy o aperatuře 200 - 400 mm s delší ohniskovou vzdáleností (a tedy i menší světelností, tím pádem větším kontrastem), zde se ukazuje výhoda katadioptrických dalekohledů. Nedostižný vzor je možná apochromát 8" cena je ale trošku v nebeských výšinách. Univerzální dalekohled ale také neexistuje. Velmi přínosné je domluvit se se zkušenými pozorovateli na společných akcích, popř. některé navštívit a přístroje na různých objektech vyzkoušet.

Takže si to shrňme, dalekohled pro fotografování či pozorování planet by měl splňovat tyto požadavky:

  • průměr dostatečný druhu pozorování 35 - 500 mm pokud nám to dovolí seeing, obecně ale kolem 100 mm Slunce, nad 150 mm Planety a Měsíc, doporučený průměr pro průměrné podmínky v ČR je 250 mm. Při opravdu dobrých podmínkách je ovšem větší průměr nejen při fotografování, ale i pozorování výhodou.
  • zvolit správný typ pro daný druh pozorování, předpokladem je čočkový na Slunce či Měsíc a na různé druhy dokumentace, Newton univerzálnější ale méně vhodný, katadioptry na Měsíc...
  • minimální, nebo žádná barevná vada
  • nižší světelnost nad f/5 a více pro lepší definici středu pole a kontrast
  • minimální centrální stínění - kontrast, u fotografování je na menších čipech tento vliv menší, ale určitě ne zanedbatelný
  • kvalitu provedení optických ploch a antireflexních vrstev
  • vždy možnost perfektní kolimace a seřízení objektivu

Důležité je si uvědomit jaké máme finanční rezervy, popřípadě jaký objekt budeme fotografovat či pozorovat. V následujících příkladech uvádím pouze zlomek relativně dostupných přístrojů použitelných pro planetární obor. Samozřejmě s průměrem roste rozlišení, ale také náročnost na místní podmínky. A ty musíme vzít vždycky v potaz vzhledem k průměru sběrné plochy dalekohledu.

Co se týče montáže, vydalo by pojednání na samostatnou kapitolu, důležité je, aby se dalekohled zvolil podle vypasaných kritérií s co největším průměrem a kvalitou optiky co kapsa dovolí a dle osobních preferencí a místních podmínek. Montáž je ovšem druhá půlka dalekohledu a je nutné volit takovou, která dokáže vést bez problémů zvolený dalekohled při vysokých zvětšeních a udržet jak přístroj tak tedy objekt v poli... Záznamová zařizení jsou na tom podobně a vývoj je natolik překotný, že nemá cenu přímo doporučovat model kamery. Je závislý na druhu pozorování a typu výbavy. Ale stejně pak jde v primární řadě o seeing...

Martin Trojan 2009 - 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky