Sluneční skvrny, granulace, fakulová pole...

— Slunce —

Faktický střed naší Sluneční soustavy, život, energie.... Nejbližší hvězda, kterou můžeme ze všech na obloze nejpodrobněji prozkoumat. Prostě unikátní objekt. Fotografování Slunce není jednoduché, světla je už totiž nadbytek a musíme ho vhodnými filtry ztlumit, jinak může dojít k poškození zraku, nebo záznamové techniky. Ve dne je ke všemu velmi těžké zachytit byť jen krátké okamžiky, kdy se vzduch trochu uklidní.

— Fotografování Slunce —


Slunce je velmi jasný objekt, proto můžeme volit co nejkratší expozice, ale zase ne tak krátké abychom zachytili potřebné detaily. Doporučuje se rovněž ubrat z hodnot gamma korekce. Skvrny lépe detekujeme na obrazu prostém parazitního světla Slunce. Při snímání sekvencí kamerou, díky nízké hodnotě zisku (GAIN) můžeme vybírat nejklidnější okamžiky pomocí výběru jednotlivých snímků. Denní podmínky, hlavně chvění je téměř pravidelně na špatné úrovni a je proto potřeba zachytit co největší množství snímků, abychom se trefili do opravdu klidného okamžiku. Nejlepší je fotografovat před přehřátím vzduchu dopoledne, nebo za krátkých klidných okamžiků, kdy Slunce kulminuje v nejvyšší výšce - v poledne.

V žádném případě nepoužívejte pro fotografování, obvzláště uzavřeným systémem typu SCT, nebo MCT projekci, nebo Herschelův hranol. Metoda projekce je vhodná pouze pro vizuální pozorování, i když jsem na internetu viděl i menší MCT s pokusy o projekci, tak je též určena primárně pro čočkové dalekohledy. Velmi dobrým a cenově dostupným filtrem je objektivová folie AstroSolar Baader, která má vynikající optickou kvalitu a několik stupňů propustnosti pro fotografování, nebo pro pozorování. Pokud fotografujeme je vhodné použít tzv. fotografickou folii ND 3,8, zkrátí se čas expozice, obraz se o velký kus zjasní a zároveň máme možnost použivání interferenčních filtrů. Pokud budeme s tou samou folií chtít pozorovat stačí jen přidat filtr ND2. Zacloňte objektiv o pár centrimetrů na menší průměr, získáte větší kontrast a světla bude stále dostatek, zkraťte ohnisko, ubyde nároků na dobrý seeing. Dávejte si pozor na prachová zrnka v blízkosti čipu, jakákoliv nečistota je další komplikací pro následné úpravy. Nejvýhodnější se pro snímání sekvencí mono kamerou jeví filtr G, který pomáhá rozlišit velmi jemné detaily a zachovává přirozený vzhled fotografií. Filtr B má podobný efekt jako CaK, avšak je mnohem náročnější na seeing a není tolik výrazný pro fakulová pole. Přebytek světla a tepla můžeme eliminovat aluminiovými karimatkami, nebo clonami. Při fotografování zatmění musíme brát v úvahu pouze celkové zorné pole kamery nebo fotoaparátu.

Při pozorování Slunce přes vhodný filtr jako je folie, filtrové brýle, v nejkrajnějším případě a přes jistá omezení i při východu či soumraku Slunce, kdy je nízko u obzoru, či dokonce přes závoj souvislých mraků - jemný Stratus, nebo nízká oblačnost a mlha, perfektně slouží smogová situace ve městech :D, můžeme pozorovat ztmavení disku (při východu a soumraku toto neplatí) směrem k okrajům a při vhodných podmínkách i sluneční skvrny, které pokud jsou zhruba ve velikosti Země dosahují přibližné rozlišovací schopnosti lidského oka. Zajímavé je i pozorování deformace a trošku vzácnějšího jevu zvané "zelený záblesk" při východu či západu Slunce. Podmínkou je velmi čistý obzor a i tak to chce notnou dávku štěstí. Pozorování Slunce je velmi obsáhlá disciplína a věnuje se jí několik pozorovacích programů...

Pro pozorování i fotografování ať už ve viditelné, nebo v Halpha oblasti je tedy výhodné sledovat aktuální snímky z družice SOHO ve viditelném světle, kde je možnost sledovat Slunce také v několika dalších vlnových délkách, popřípadě sledovat stránku https://www.helioviewer.org/ , nebo kooperaci GONG observatoří, které sledují Slunce i v Halpha a snímky jsou v podstatě stejné, jako je můžeme zachytit amatérskými dalekohledy, nejčastěji používám videa například z observatoře El Teide.

Martin Trojan 2009 - 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky